Máte správnou matraci?

Zvažujete možnosti nákupu nové matrace, ale zatím váháte. Vaše současná matrace už má sice nějaký pátek za sebou, ale možná by ještě 2 nebo 3 roky mohla klidně vydržet? Co získáte nákupem nové matrace?

Pojďme si společně poctivě odpovědět na několik zásadních otázek.

 

Kolik let je Vaší matraci?

Životnost matrací se udává v rozmezí 7 až 10 let. Pohledově ještě je to celkem fešanda, ale dennodenní zátěž se na ní již podepsala. Fyziologie člověka je neúprosná, přirozené pocení, různé lidské sekrety se dnes a denně vpíjí do matrace. Spolu s prachem na matraci ulpívají odumřelé částečky kůže, protože přesně takto probíhá její přirozená regenerace pokožky. Tento mix spolu s příjemnou teplotou vytváří živnou půdu pro vegetaci plísní a chovnou stanici roztočů a bakterií.

Takže pokud má vaše matrace svoji desítku za sebou, bez milosti pryč. V případě dlouhodobé nemoci a trvalého upoutání na lůžko je limitující životnost i velmi kvalitní matrace výrazně kratší 5-7 let, bohužel často i méně.

Nová kvalitní matrace bude v tomto případě vždy o mnoho lepší.

 

Vizuální kontrola matrace

Nutná výměna matrace může přijít i dříve. Pokud je opotřebení viditelné pouhým okem, pak je výměna matrace nutná právě teď. Otlačené rohy, proleženiny, hrboly, prohlubně, nerovnosti, ztráta formy matrace nebo trhliny mohou být příčinou vašich bolestí zad a ranního pocitu, že po vás celou noc přejížděla mlátička obilí.

Některé závady snadno vyřeší jen nový potah matrace, ale proleželé jádro matrace již zachrání jen sběrný dvůr.

 

Mechanická zkouška matrace

Pokud jste stále na pochybách, vyzkoušejte funkci zátěžovým testem. Použijte závaží kolem 20 kg a pokládejte ho na různá místa matrace. Tato zátěž by měla vyvolat reakci, přesto by měla matrace pěkně svižně pružit. Matrace, která takové závaží pohltí a již pod ním nepruží, nadobro dosloužila. I zónování matrace je vždy koncipováno na celou její šíři. Známka opotřebení je tedy i rozdíl v reakci matrace uprostřed a na okrajích.

A nyní si na matraci lehněte vy sami. Zvolte si vaši oblíbenou polohu a vnímejte rozložení váhy. Páteř by měla zůstat v rovině. Matrace by se měla přizpůsobit tělu přesně tak, aby páteř zůstala v rovině. Zadek by se neměl propadnout níž, v tom případě je matrace příliš měkká Naopak na příliš tvrdé matraci je páteř deformovaná, zvláště v oblastí krční páteře a bederní páteře.

Tato jednoduchá pravidla platí i pro výběr nové matrace. Matraci si je vždy dobré před zakoupením vyzkoušet.

 

Jak se změnilo vaše tělo za posledních 10 let?

I lidská těla podléhají změnám času. Není to jen stárnutí a změna konstituce těla, hlavě změny hmotnosti, ale i změny osobních preferencí.

Lidé s vyšší hmotností by si měli vybírat tvrdší matrace a osoby lehčí a křehčí naopak matrace měkké. Při bolestech zad jsou doporučené ortopedické matrace spíše středně tuhé až tvrdé. Pro seniory s bolestmi nosných kloubů nebo s proleženinami by měla být přínosnější matrace měkká. Jiné matrace budou vyžádat s onemocněním kůže, jiné matrace budou potřebovat osoby s inkontinencí. Není vše jen o fyzických předpokladech. Pokud Vám vaše lůžko nepřináší úlevu a odpočinek, je možná příčina právě v tom, v čem spíte. Je to každopádně příčina, která se snadno napraví.

Vyberte si z našich matrací, postelí nebo dřevěných lehátek.